Jak je to správně
Správně je prozatím pouze podoba designér (dle Akademického slovníku cizích slov a Slovníku spisovné češtiny).
Vyslovujeme: [dyzajnér].
Dělíme: de-sig-nér.
Význam slova designér
Odvozeno od slova design [dyzajn] = 1. nákres, kresba, návrh průmyslového výrobku, určeného k výrobě; 2. výtvarné zpracování nebo vnější estetická úprava výrobku vůbec; 3. odvětví výtvarného umění zabývající se estetikou spotřebních předmětů, pracovních i výrobních nástrojů a architektonických prvků, designérství, průmyslové návrhářství či výtvarnictví.
Tvary slova designér
Designér = ten, kdo vytváří design; průmyslový návrhář, průmyslový výtvarník.
Příbuznými slovy jsou: designérka, designérský, designérsky, designérství.
Skloňujeme takto:
číslo jednotné
- designér
- designéra
- designérovi, designéru
- designéra
- designére
- designérovi, designéru
- designérem
číslo množné
- designéři
- designérů
- designérům
- designéry
- designéři
- designérech
- designéry
Původ slova designér
Anglické slovo design je odvozeno z latinského designare, to znamená označit, vyznačit, a postupně získalo také významy navrhnout i návrh. Od poloviny 20. století, tedy od doby, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a reklamu, se tento výraz rozšířil do mnoha jazyků včetně češtiny, a to v užším významu výtvarného návrhu užitkových předmětů. V češtině se předtím užíval název průmyslové výtvarnictví, který ovšem zahrnoval pouze tvarování průmyslových výrobků (strojů, nástrojů, nábytku, oděvů a podobně). Dnes design zahrnuje i grafický návrh plakátů a tiskovin, webových stránek, obalů, reklamních značek a firemních kampaní.
Současné zvyklosti u slova designér
Co se týče výslovnosti tohoto slova, podoba designér svádí k výslovnosti [designér], protože jsme zvyklí opticky vnímat přejatá slova buď v původní, nepočeštěné podobě, nebo počeštěná jako celek. Jazykovědci tedy uvažují o tom, jestli by se neměl připustit dvojí způsob psaní tohoto slova, a to buď původní anglický včetně anglické přípony, to je designer, nebo plně počeštěný, tedy dizajnér (podobná pravopisná dubletnost existuje například u slov jam/džem, jazz/džez).
Autor: © Mgr. Jana Válková